Cacafuego

Španělsko 18. stol. keč

Doustěžňová španělská plachetnice z první poloviny 18. soletí je specializovaným typem lodí, zvaných keč. Tento typ plachetnice vznikl původně na atlantickém pobřeží Anglie a Francie.

Charakteristickým rysem keče 18. století bylo to, že jako první neměl nosový, ale hlavní stěžeň. Tím se lišil od brigy, která měla také dva stěžně, ale hlavní stěžeň byl až druhý v pořadí. Takovéto uspořádání dodávalo lodím tohoto typu vynikající nautické vlastnosti.

Jako specializované plavidlo této třídy vznikl bomb keč už v roce 1682.

Sloužil k ostřelování pobřežních opevnění nepřítele a pro tento účel byl vyzbrojen jedním nebo dvěma těžkými děly, která vrhala až 200 liber těžké střely.

Děla byla umístěna na otáčivém čepu na přední polovině paluby. Protože po odpálení vyvozovala velmi silný zpětný ráz, byla paluba vyztužena příčnými trámy a stěžně byly v bezpečné vzdálenosti.

První stěžeň byl proto asi v polovině lodi, takže stehy a čelen na hlavní stěžeň byly dlouhé a loď měla velké přední kosatky.

Vratiplachtu měla jen na bezaně, na kterém byly i dvě ráhnové plachty. Na vysokém hlavním stěžni na vratiplachtu nezbylo místo, takže nesl jen dvě ráhnové plachty.

Tímto oplachtěním se tento keč podobal vlastně brize, zadní stěžeň měla ale menší. Účinky střel této lodi byly velmi ničivé a bomb keč byl proto velmi obávaným typem lodi.

Představitelem tohoto typu lodi je Cacafuego, španělský bomb keč z první poloviny 18. století, který má všechny charakteristické znaky lodí své třídy.

Měl dvě těžká děla na přední polovině paluby a další děla menší ráže.

Model vznikl podle italských plánů původem z Florencie.

délka: 91 cm šířka: 33 cm výška: 68 cm